SMAKI WELLNESS

Przepisy wellness to nowy portal grupy Comfortum. Rekomendujemy Państwu przepisy w stylu "wellness", będące owocem wieloletnich doświadczeń najlepszych Szefów Kuchni hoteli SPA & Wellness. Serdecznie zapraszamy do zamieszczania własnych przepisów, które pokażą, że kuchnia może być nie tylko zdrowa, smaczna i elegancko podana. Może ona być również inspiracją do rozwoju duchowego i przyczynkiem do naszego atrakcyjnego wyglądu. Czekają na Państwa konkursy, gdzie co miesiąc można wygrać cenne nagrody: pobyt w ekskluzywnym hotelu SPA czy też kosmetyki SPA.

1239214_39711428_963409

Szukaj przepisuPrzepis dnia:
Grillowane krewetki Black Tiger na bukiecie
Awokado , Cytryna , 50 g Czosnek , 100 g Kiełki nasion słonecznika , 600 g Krewetka ...
Czytaj więcej...
Jak wybrać dla siebie odpowiednią dietę?

High-Blood-Pressure-Diet-Exercise1_302418Żyjemy w czasach pełnych skrajności, wśród których musimy znaleźć swój „punkt równowagi”. Z jednej strony otacza nas kult szczupłej sylwetki, o której wiele z nas marzy. Z drugiej strony ciągła dostępność wysoko przetworzonej, dość kalorycznej i w gruncie rzeczy smacznej żywności utrudnia nam osiągnięcie idealnych wymiarów. Oczywiście istnieje wiele „diet cud”, których autorzy obiecują szybkie i trwałe schudnięcie. Tylko jak to w życie bywa cuda się nie zdarzają, a po takich dietach, szybko powracają utracone kilogramy i to jeszcze z nadmiarem.
Tak jak ciągle przybywa nam i ubywa kilogramów, a diety zmieniają się na przestrzeni lat, ludzie walczący z nadwagą niezmiennie rozstrzygają dylemat jaka dieta będzie dla nich najlepsza. Dziesiątki diet prosto z Hollywood sprawiają, że stale zastanawiamy się która z nich najlepiej pasuje do naszego rozkładu dnia, pracy, zwyczajów i stylu życia. Tak naprawdę jednak chodzi o to jak szybko schudnąć bez nadmiernego wysiłku i nękania się więcej niż trzeba uciążliwymi wyrzeczeniami.

Wiele kobiet boryka się z problemem nadwagi. Czasem jest to problem niewielki – wystarczy krótka zdrowa dieta i udaje się zgubić zbędne kilogramy. Jednak bywają i takie sytuacje, kiedy nadwaga zamienia się w otyłość, a to już kwestia nie ładnego wyglądu, ale zdrowia. Problem nadwagi staje się coraz bardziej rozpowszechniony wśród współczesnych kobiet. Pośpiech, nieregularne posiłki i wszechobecny stres sprzyjają tyciu. Niewielka nadwaga nie jest szkodliwa dla zdrowia i stosunkowo łatwo sobie z nią poradzić. Wystarczy dobrze dobrana dieta, aby się jej pozbyć. Jednak gorzej jest, gdy nadwaga zmienia się w otyłość. Nie każdy wie, co robić w takiej sytuacji. Zdrowe odchudzanie jest jedynym wyjściem, które może uchronić przed ciężką chorobą, jaką jest otyłość.

Najpopularniejsze diety

Dieta dr Dukana

Zasada diety opiera się na eliminowaniu węglowodanów oraz tłuszczów, przy zwiększeniu spożycia białka, przede wszystkim zwierzęcego. Dieta proteinowa obejmuje 3 fazy: uderzeniową – gdy można jeść tylko białko, fazę spalania tłuszczu, kiedy można jeść niektóre warzywa, a na koniec stabilizację, w której można dołączyć niewielkie ilości owoców i produktów zbożowych. Później należy utrzymać wagę stosując do końca życia jeden dzień, w którym będziemy jeść tylko białko. Zakłada się, że w pozostałe dni tygodnia dieta wysokobiałkowa będzie zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie przynosi to złych konsekwencji zdrowotnych, pod warunkiem, że nerki i wątroba funkcjonują prawidłowo.

Dieta dr Atkinsa/Kwaśniewskiego

Dieta ta opiera się na założeniu przeciwnym do diety dr Dukana, mianowicie „jedz tłuszcz, aby spalać tłuszcz”. Z badań przeprowadzonych na pacjentach przez wiele lat stosujących tę dietę wynika, że masa ciała faktycznie się zmniejsza, a czasowo poprawiają się parametry lipidowe oraz poziom glukozy we krwi. Często jednak po około pół roku stosowania diety występuje osłabienie czynności wątroby, łącznie z niewydolnością oraz znaczne podwyższenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów.

Dieta kopenhaska

Dieta norweska - krótka, czternastodniowa kuracja, oparta na bardzo restrykcyjnych zasadach co do ilości i jakości produktów. Można jeść chude mięsa, trochę nabiału, warzywa, dozwolona jest kawa. Menu jest ściśle rozpisane na każdy dzień i nie ma miejsca na dowolność. Efekt chudnięcia jest bardzo dobry, ale krótkotrwały: znaczne ograniczenie energii, nawet do 800 kcal na dobę, sprawia, że po zakończeniu diety następuje efekt jo-jo. Jeśli szukasz jak schudnąć w szybkim tempie jest to dieta dla Ciebie.

Dieta South Beach

Dieta plaż południowych. Supermodna dieta, czerpiąca z kilku różnych sposobów żywienia. Jest ona podzielona na etapy. Najpierw eliminuje się słodycze, owoce, pieczywo, ziemniaki; pozostawia się chude sery, mięsa i ryby oraz warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Później wprowadza się owoce. Ostatni etap to dieta na resztę życia oparta na małych ilościach tłuszczu, nieco zwiększonej ilości białka oraz produktów o niskim IG. Zaletą South Beach jest utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych, czyli unikanie nadmiaru tłuszczów i przetworzonych węglowodanów. W porównaniu z innymi dietami, jest to najrozsądniejsza dieta, bo obejmuje wszystkie grupy produktów.

Dieta „słoiczkowa”

Bardzo popularna na Zachodzie dieta „słoiczkowa”. Polega na odżywianiu się przecierami dla niemowląt. Plusem tej diety jest wygoda jej stosowania – jedzenie jest zawsze gotowe. Produkty te są bardzo dobrze przebadane, powstają z surowców o najwyższej jakości, z certyfikatami. Zawierają mało soli i cukru. I na tym plusy się kończą. Aby zapewnić odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych, trzeba zjadać po kilkanaście przecierów dziennie i to bardzo zróżnicowanych. Potrawy te są dostosowane do wymogów i możliwości maluchów, więc zawierają też mniej błonnika, żadnych stałych i twardych części.

Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kcal polega na ograniczeniu dziennej dawki spożywanych kalorii do tego właśnie limitu. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów i dodatkowych centymetrów. Zanim zaczniemy ją stosować powinniśmy spotkać się z dietetykiem, ustali czy nie ma przeciwko niej żadnych przeciwwskazań. Jeżeli po konsultacji z lekarzem przystępujemy do ustalania swojego dziennego menu, musimy tak zbalansować posiłki, aby dostarczały one chociaż w tym minimalnym stopniu jak najwięcej składników potrzebnych na co dzień. Powinniśmy pamiętać o tym, że każdy dzień w tygodniu diety, musi składać się ze zróżnicowanych posiłków. Pewną niedogodnością jest śledzenie tabel kalorycznych, w celu sprawdzenia wartości kalorii w potrawie.

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca opiera się na założeniu, że przyczyną tycia są przede wszystkim te produkty węglowodanowe, które gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Cukier (glukoza) to źródło energii dla naszych komórek. Pewne węglowodany powodują, że zbyt szybko trafia on do krwi. Powstałą nadwyżkę energii przechwytują komórki tłuszczowe, które powiększają się i mnożą. Potem poziom glukozy szybko spada, a to sprawia, że czujemy głód i sięgamy po kolejną porcję jedzenia. Trzeba więc wyeliminować z diety wszystko, co wywołuje te duże wahania cukru. Pomoże nam w tym wskaźnik indeksu glikemicznego (IG), który określa, jak wzrośnie poziom glukozy we krwi po spożyciu 50 g danego produktu. Im wyższa wartość IG, tym wyższy poziom cukru. Jednak dieta Montignaca ma także swoje wady. Należy do nich mała dostępność niektórych produktów i ich cena. Wyeliminowanie niektórych komponentów diety wiąże się z koniecznością ich zastąpienia przez zdrowszy zamiennik. Jednak takie produkty, jak soja, kiełki, brązowy ryż czy razowy makaron, często nie są dostępne w zwykłych sklepach i trzeba ich szukać w sklepach ze zdrową żywnością, w których ceny często są dosyć wysokie. Zawsze należy sprawdzić, czy kupowany przez nas produkt zawiera cukier. Napoje gazowane i soki często są dosładzane, niekoniecznie cukrem, ale też sztucznymi słodzikami, takimi jak aspartam. Z dosładza czy dopuszczalna jest jedynie fruktoza.
Inna niedogodność w tej diecie to konieczność śledzenia tabeli glikemicznej i odnajdywania w niej wskaźników odpowiadających produktom, które zamierzamy zjeść. Wymaga to sporego zdyscyplinowania. Jednak nie jest to aż tak niewygodne, jak mogłoby się zdawać, bo przecież w większości diet i tak konieczna jest dyscyplina, dotycząca np. konieczności konfrontowania swoich posiłków z tabelą kaloryczności.

Dieta oczyszczająca

Dieta detoksykacyjna przeznaczona jest dla osób zdrowych, cieszących się dobrym samopoczuciem z wyłączeniem poważnie chorych, przyjmujących leki i stosujących zaleconą im przez lekarza dietę. Dieta trwa tydzień i w tym czasie pozwala schudnąć ok. 2 kg. Podczas tego tygodnia organizm ulega oczyszczeniu, usuwając toksyny zmagazynowane w swoich tkankach. Objawem tego odtruwania może być lekkie pogorszenie samopoczucia (np. ból głowy, osłabienie) w ciągu pierwszych dni diety. Zaletą diety jest oczyszczenie organizmu, a co za tym idzie poprawia samopoczucie.

Dieta kapuściana

Główną zaletą diety kapuścianej są jej jasne i nieskomplikowane zasady. Program opiera się na niezwykle prostej w przyrządzeniu zupie, która pomaga spalać zbędny tłuszcz. Dieta zaliczana jest do błyskawicznych metod pozwalających osiągnąć upragnioną sylwetkę - trwa zaledwie tydzień, a zrzucić można nawet do 6 kilogramów. Głównym komponentem tego programu odchudzającego jest kapusta. Wada diety kapuścianej jest oczywista - konieczność zjadania codziennie tej samej zupy staje się po kilku dniach niezwykle nużące, a nawet ciężkie do zniesienia - zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za kapustą. Program ten jest przeznaczony przede wszystkim dla osób z niewielką nadwagą. Osoby otyłe nie powinny stosować tej metody bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem. Nie podlega dyskusji, że negatywną stroną tej diety jest nie dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych wpływających na jego prawidłowy rozwój, takich jak żelazo, białko, wapń, magnez i węglowodany. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na zdrowie - stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia i rytmu serca. Z tej przyczyny odradza się stosowanie tego programu przez okres dłuży niż siedem dni. Kolejną negatywną stroną diety kapuścianej jest duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Dietetycy polecają, aby po diecie kapuścianej przejść na mniej restrykcyjny, lecz niskokaloryczny program odżywiania.

Oprócz stosowania odpowiedniej diety musimy również pamiętać o aktywności fizycznej. Zapiszmy się na pływanie, aerobic w wodzie czy fitness. Najlepsze rezultaty daje połączenie diety z ruchem – w końcu „w zdrowym ciele – zdrowy duch!”
Czasami dobrym wyjściem jest udanie się na wczasy odchudzające, gdzie pod okiem wyspecjalizowanej kadry nauczymy się w jaki sposób radzić sobie z nadwagą. Dietetyk ustali nam odpowiedni program żywieniowy, instruktorzy fitness zadbają o naszą sylwetkę, a psycholog będzie pomagał w chwilach zwątpienia.

UWAGA!
Diety odchudzające znalezione w czasopismach nie zawsze są bezpieczne i nie warto ślepo ich stosować. To, co pomogło innym niekoniecznie pomoże Tobie. Jeśli nie mamy pojęcia jak schudnąć, dieta nie wystarczy. Najlepszym wyjściem jest udać się po poradę do specjalisty - dietetyka. Optymalna dieta, którą dla nas wybierze, zostanie dopasowana do naszych potrzeb i predyspozycji. Tylko odpowiedni wywiad żywieniowy gwarantuje późniejsze zdrowe odchudzanie. Z pomocą dietetyka łatwiej stracimy zbędne kilogramy i odzyskamy zdrowie!

Zostaw komentarz: